IInspirace a Tipy na rodinnou zábavu
obrázek spokojené rodiny
MENU

veselé výlety, zábavná dovolená, rodinné hry a úžasné zážitky pro děti i rodiče

Přejít na obsah
Výlet do ZOO Liberec

Libereckou ZOO by měla navštívit každá rodina už jen proto, že zde najde raritu tygra bílého a krásně udržovanou zahradu, v které je radost strávit pohodový den s rodinou. I děti si zde přijdou na své, třeba jízdou vláčkem nebo koukáním na koupání slonů či cvičení a krmení lachtanů.Do krásné ZOO Liberec se můžete s rodinou vypravit kterýkoliv den v roce a není nutné se objednávat předem. V této přátelské zoologické zahradě však není povolen vstup pejskům. Nechejte proto své mazlíčky raději doma nebo v hotelu.
Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší zoologická zahrada v České republice. V jejím 13 hektarovém areálu je chováno více než 170 druhů zvířat. V zatím nejúspěšnějším roce 1989 ji navštívilo přes 460 000 osob. Mezi jejími největšími lákadly jsou bílí tygři a lachtaniZajímavosti ze zoologické zahrady Liberec

Prvním krokem k založení budoucí zoologické zahrady byla činnost tehdejšího Ornitologického spolku pro severní Čechy (Ornithologischen Verein für Nordböhmen). Jeho členové založili nejprve 2. července 1895 Geflügelpark (jakýsi ptačí koutek) a později také voliéru v městském parku přístupnou veřejnosti (1904). Dalším rozšířením tohoto areálu bylo vysazení labutí na nedalekém Jezírku a zřízení ohrady pro srnčí zvěř na blízké louce. Centrem areálu se stal dřevěný domek v tyrolském slohu, zvaný Čapí hnízdo, přenesený sem stavitelem Alfredem Hübnerem z Německo-české výstavy roku 1907. Kolem něj se areál postupně rozrůstal, až se začalo uvažovat o jeho přeměně v malou zoologickou zahradu. Tato snaha ztroskotala v průběhu první světové války na nedostatku finančních prostředků.

Po skončení války a vzniku Československa se tehdejší liberecký německý magistrát snažil zachovat věhlas svého města. Z tohoto důvodu také město pojalo návrh profesora průmyslové školy Fritze Wellera a odborného učitele Ericha Sluwy na zřízení zahrady za otázku své prestiže. Pro realizaci záměru byl ustaven spolek Tiergarten a ten na podzim roku 1919 zoologickou zahradu také otevřel. Jejím ředitelem se stal právě Erich Sluwa, který ji vedl až do června roku 1945. Avšak mezi válkami byla liberecká zahrada téměř neznámá a od otevření pražské ZOO v roce 1931 byla takřka v izolaci. Přes snahu svého ředitele se v této době příliš nerozšiřovala. V letech 1939–1945 chovala zahrada zhruba 500 zvířat 134 druhů: lvy berberské, kalifornské lachtany, hnědé a malajské medvědy a papoušky ara hyacintové. Zahrada však měla spíše charakter zvěřince – měla příliš malou plochu, nešťastné uspořádání a mnohé druhy byly vystavovány jen v létě a na zimu byly prodávány.

Po skončení války byla většina budov zahrady a celý areál v dezolátním stavu a objevovaly se hlasy pro její zrušení. Během deseti následujících let se zahrada pokoušela získat nového provozovatele a nového ředitele. Desátým v řadě poválečných ředitelů se stal Jiří Badalec roku 1954. Zahrada se za jeho vedení začala specializovat na ohrožené druhy, nezapomněla však ani na školní výuku a druhy atraktivní pro své návštěvníky. V roce 1957 byl zřízen pavilon ptáků a výběh pro medvíďata a v roce 1960 stáj pro zebry a srub pro zubry. Také počet návštěvníku vzrostl ze 150 000 padesátých let na 330 000 v roce 1960. Začátkem šedesátých let byl také vypracován plán budoucího rozvoje včetně cílové rozlohy, vazeb na dopravní infrastrukturu a budoucího rozvoje areálu. Na tomto dokumentu se podílela řada významných libereckých odborníků různých profesí.

Přestože tehdy nebyla možná spolupráce se západními zahradami a město Liberec ztratilo část dotací pro své instituce společně se ztrátou statusu krajského města, rozvoj ZOO pokračoval. Roku 1962 byl dokončen pavilon pro paviány, 1966 pro šimpanze, 1970 bazén pro lachtany a 1975 pavilón slonů. Byl také rekonstruován pavilón šelem a vybudován nový vstupní objekt s administrativní budovou a přednáškovým sálem.

Za dalšího ředitele Josefa Janečka byl zřízen roku 1982 objekt pro tučňáky a v roce 1984 objekt pro dravé ptáky. Roku 1987 byl dokončen moderní pavilon pro nosorožce a žirafy. V témže roce byl zahájen chov sněžných levhartů.

V roce 1993 pečovala o 1300 zvířat. O rok později byl rozšířen pavilon šelem pro párek bílých tygrů zapůjčených ze Švédské Eskilstuny. Ti jsou dnes v ZOO natrvalo. V roce 2000 byl otevřen pavilon tropů a 15. listopadu 2004 nový bazén pro lachtany.


Liberecká zoo dnes

ZOO chová v současnosti 172 druhů zvířat (k 31. 12. 2010.), v celkovém počtu 1517 kusů. Více než 500 zvířat je zařazeno v různých evropských záchovných programech EEP (Evropský záchovný program), ESB (Evropská plemenná kniha) a RDB (Červená kniha ohrožených zvířat IUCN). Tyto národní programy se snaží chránit druhy zvířat, ohrožených vyhubením. Stejnému cíli slouží i úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat.

Mezi jejími úspěchy je odchování samečka takina zlatého, oslů somálských, orlů kamčatských, orlosupů bradatých nebo krokodýla čelnatého.


V n
eděli 1. července 2012 se v ZOO liberec narodil nádherná bílá tygřata, o které se jejich matka Surya Bára příkladně stará.

Podívejte se na video, v kterém uvidíte tygřata v celé své kráse a roztomilosti :-)Přednosti Zoo Liberec

ZOO Liberec je držitelem certifikátu Místo přátelské rodině! Velké PLUS si zaslouží i za
aktivní
zapojení se do chovných a záchranných programů ohrožených živočichů.

Zoologická zahrada Liberec je příjemné místo na procházky a pohodový rodinný výlet. Svým návštěvníků nabízí kromě s láskou opečovávaných zvířat i k
ásné, čisté a upravené prostředí zahrady plné keřů, stromů a perfektně udržované zeleně, což je balzám na oči i duši.

Zvířat bohužel citelně ubylo, ale i tak mohu návštěvu této zoo vřele doporučit neboť jde o jednu z nejlepších a nejkvalitnějších zoologických zahrad v Čechách.
Zábava a zážitky nejen pro děti a mládež

Kromě zvířat nabízí zoo
Liberec pro své návštěvníky i řadu vedlejších aktivit a zábavných atrakcí jako vyhlídkový vláček, zábavná elektroautíčka a také zážitky se zvířaty, které si rozhodně nenechte ujít:

Denni Menu

 • koupání slonů (9.00, léto)

 • cvičení a krmení lachtanů (13.30)

 • krmení tučňáků (12.00 a 16.00, léto)

 • krmení surikat (12.30, mimo víkendu)

 • cvičení slonů (14.00, při hezkém počasí)

 • krmení bílých tygrů a lvů (14.30, ve dnech PO, ST, PÁ)Suvenýry a občerstvení

V zoo najdete:

 • bufet GIBON - otevřeno po celý rok

 • cukrárna Čapí hnízdo - otevřeno denně během letní sezóny

 • prodejna suvenýrů - otevřeno denně během letní sezóny

 • vyhlídkový vláček - v provozu denně během letní sezóny

 • zábavná elektroautíčka - v provozu denně během letní sezóny

 • občerstvovací stánky v areálu ZOO - otevřeno denně během letní sezóny


 • bezbariérové WC+ přebalovací pulty (zdarma)

 • půjčovna dřevěných vozíčků (vratná záloha 500 Kč)

 • půjčovna kočárků (vratná záloha 500 Kč)

 • půjčovna invalidních vozíků (zdarma)

 • zámeček na kolo (vratná záloha 100 Kč - úschovna u horních WC)

 • bezplatné wifi připojení k internetu (3 lokality v areálu zoo)Otevírací doba Zoo Liberec:

9.00 - 16.30 (prosinec, leden a únor)
9.00 - 17.00 (březen a listopad)
9.00 - 18.00 (duben a říjen)
8.00 - 18.00 (květen a září)
8.00 - 19.00 (červen, červenec a srpen)


Doporučume spojit návštěvu zoologické zahrady Liberec s prohlídkou
Liberecké botanické zahrady - moderně pojaté expozice, která vás zavede do světa známých i neznámých rostlin.


Více informací najdete na stránkách provozovatele Zoo Jihlava:
www.zooliberec.cz

nebo v článku:
ZOO Liberec“ na Wikipedii, jehož text byl převzat a částečně upraven pro tuto stránku. Tento článek je licencován za podmínek licence Creative Commons Uveďte autora/Zachovejte licenci 3.0.

Možná by Vás mohlo zajímat ubytování v okolí Zoologické zahrady

Využijte možnost objednání ubytování v místě vašeho výletního cíle. Přejděte k vyhledávači nebo na mapu s ubytovacími objekty, vyberte si ten, který se vám líbí a nezávazně online zarezervujte.


Vyhledat ubytování v okolí ZOO Liberec

Návrat na obsah