IInspirace a Tipy na rodinnou zábavu
obrázek spokojené rodiny
MENU

veselé výlety, zábavná dovolená, rodinné hry a úžasné zážitky pro děti i rodiče

Přejít na obsah


Výlet do ZOO Jihlava

Jihlavské ZOO určitě zařaďte do svých výletních cílů. Zdejší prostředí je velice příjemné, hezké a hlavně orientované na malé děti. Tato zoologická zahrada je dokonalým místem pro odreagování se od všech starostí a strávení zábavného dne s dětmi za velmi příjemnou cenu. Spousty pavilonů se zvířátky, vláček, prolézačky, houpačky... Do ZOO Jihlava se můžete s rodinou vypravit kterýkoliv den v roce a není nutné se objednávat předem. V této přátelské zoologické zahradě však není povolen vstup pejskům. Nechejte proto své mazlíčky raději doma nebo v hotelu.

Zoo Jihlava, která získala statut zoo v roce 1982, leží v malebném údolí říčky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města. „Zoo bez mříží“ je domovem pro více než 100 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.


Zajímavosti ze zoologické zahrady Jihlava

Jihlavská ZOO se rodila celkem nenápadně a její prvotní poslání bylo vybudovat zookoutek v zalesněném údolí toku říčky Jihlávky zvaném Heulos. Nápad se zrodil v roce 1957 v hlavě Oldřicha Vávry, inspektora pro kulturu a zakladatele a vedoucího populární Vávrovy skupiny. Spojil své síly s Jindřichem Weissem, který pracoval jako šéf kulisáků v jihlavském divadle.

Základ zookoutku tvořila především Weissova zvířata – bažanti a papoušci. Postupem času k nim přibyl pár medvědů hnědých, australští dingové, šakali, jaci, daňci, srny a karpatští medvědi. Většinou kuriózním způsobem Jindřich Weiss získal zvířata z různých koutů Evropy i České republiky: například když pomohl odchytit uprchlou samičku dikobraza ze zoo v Ústí nad Labem a dostal ji darem jako odměnu.

Postupem doby zařízení překročilo statut zookoutku. Byly vybudovány stáje, voliéra pro dravce a jiná zařízení, z nichž některá slouží dodnes. V roce 1960 po Jindřichu Weissovi jako vedoucí nastoupil Josef Vitásek. Za něj došlo i na zařízení na první pohled nepodstatné – lednici. Díky ní už nebylo nutné jezdit denně pro čerstvé maso pro zvířata na jatka. Zbudován byl pavilon opic a stáje pro kopytníky.

Rok 1967 byl zlomový. Na podzim do čela zookoutku nastoupil někdejší kurátor plazů královédvorské zoo Ing. Vladislav Jiroušek. Během skoro čtyřicetiletého období jeho ředitelství se z nepříliš komfortních prostor, které sloužily podle jeho slov spíše jako odkladiště nepohodlných zvířat z jiných zoo či zařízení, stala špičková zoologická zahrada se vším všudy (oficiálně získala status zoo v roce 1982). Musela překonat nejen negativní přístup mnoha úředníků a státních institucí, ale i živelnou pohromu v podobě povodně v roce 1985, stejně tak nejisté období po sametové revoluci, které znamenalo drastické zvýšení cen a pokles návštěvnosti. V roce 1994 byla zoo přijata za člena Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), což ji posunulo mezi významné evropské zoo. Deset let od vzniku samostatné České republiky se neslo ve znamení budování, přestavování, adaptování se na mezinárodní standardy a poměry.

16. června 2003 byla vybudována na české poměry unikátní Africká vesnice Matongo, která dodává zoo exotický a zároveň moderní charakter. Autorem návrhu byl Ing. Vladislav Jiroušek a název Matongo pochází ze svahilštiny a v překladu znamená "vesnice v poušti". K vidění je zde například africká škola. Ve vesnici se nachází i africká zvířata - např. plameňáci nebo kozy kamerunské. V podobném stylu, jako jsou chýše postavené z hlíny a rákosu, jsou i ostatní objekty v zadní části zoo: někdejší všudypřítomný beton už téměř všude vystřídalo dřevo a další přírodní materiály. Proto zoo používá označení „Zoo bez mříží“.

V červenci roku 2005 bylo vedení vyměněno, a ředitelkou zoo se stala bývalá tisková mluvčí zahrady Ing. Eliška Kubíková.



Jihlavská zoo dnes

V současné době je jihlavská zoo příspěvkovou organizací řízenou Městským úřadem v Jihlavě, který poskytuje finance. Každým rokem ovšem zoo zvyšuje míru své soběstačnosti. Na rozdíl od dřívějšího zvyku odchytávat zvířata přímo v přírodě se nyní počet živočichů v zoo rozšiřuje pouze vlastním odchovem, výměnou s jinými zahradami a ve výjimečných případech i dary. Hlavním cílem zoo je chov ohrožených druhů a zachování genetické informace zvířat, která již v přírodě nežijí anebo jejichž stavy poklesly natolik, že záchrana v přirozeném prostředí není možná. Zoo si při tom klade za cíl být zahradou „bez mříží“: poskytovat zvířatům co možná nejpřirozenější výběhy bez klecí, kde se mohou volně pohybovat. Je to filozofie, kterou u nás začal jako jeden z prvních prosazovat právě bývalý ředitel, jinak také známý a uznávaný fotograf, Vladislav Jiroušek.

V roce 2006 se celková rozloha zoo zvětšila po vybudování nového vchodu u východního parkoviště, kde je expozice surikat.

Rok 2013 přináší řadu novinek, kterými jsou zbrusu nové pavilony a nové druhy zvířátek.



Chovaná zvířata

Specializací zoo je chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Momentálně je domovem pro cca 600 zvířat v 125 druzích. Má největší kolekci drápkatých opic v republice a jako jedna z mála u nás chová jedovaté hady. 24 druhů patří mezi ohrožené druhy zapsané v tzv. Červené knize (anglicky Red Data Book – RDB): je mezi nimi většina kočkovitých šelem (např. tygr sumaterský, levhart perský, levhart sněžný neboli irbis, ocelot stromový), primátů (lemuři, giboni, makakové či zástupci z čeledi kosmanovitých), želv, hadů anebo medvěd malajský, který je nejmenším zástupcem medvědů na světě. 17 druhů je zařazených do Evropských záchovných programů (European Endangered Species Programme – EEP).

Návštěvníci se mohou zastavit u několika desítek výběhů a zajít do Exotária s expozicemi opic a plazů a Amazonského pavilonu, kde je čekají piraně, tamaríni, kosmani, lvíček zlatý nebo lenochod. Třetí pavilon patří kočkovitým šelmám: jeho součástí jsou venkovní výběhy s trávou, stromy s nezbytnou vodní plochou, i vnitřní prostor pro chladná zimní období.


Zábava a zážitky nejen pro děti a mládež

Kromě zvířat nabízí zoo pro své návštěvníky i řadu vedlejších aktivit a zábavných atrakcí. Zadní část zoo patří kromě Africké vesnice Matongo dětskému areálu. Ten tvoří obří tobogán – skluzavka, která je nejdelší v republice, lezecká stěna, lanovka, skákací hrad
a řada prolézaček. Celou zoo je také možné v letním období projet vláčkem.

Volně přístupný je výběh koz kamerunských ve vesnici Matongo. Tito nejmenší zástupci poddruhů kozy domácí pocházející ze severní Afriky jsou velice temperamentní a především se snadno a velice často rozmnožují.


Přednosti Zoo Jihlava

Zoo nabízí kromě zvířat i skvělou zábavu pro děti. Máte-li zájem dozvědět se více o zvířatech chovaných v jihlavské zoo nebo nahlédnout do zázemí a jste skupina alespoň o deseti osobách, můžete využít služeb odborného průvodce, který vás provede po vybraných částech zoo a prozradí celou řadu zajímavostí ze života chovaných zvířat. Cena vstupného je navýšena o padesát procent k základnímu vstupnému. Délka prohlídky je  60 - 90 minut.

ZOO Jihlava je krásná a nabízí svým návštěvníků vše, co k návštěve zoologické zahrady patří, včetně nepřehlédnutelné kvality.


Suvenýry a občerstvení

V zoo najdete několik míst s občerstvením, prodejnu exotických rostlin a také obchod se suvenýry Butik TROPIC. Ze svého výletu v zoo si tak můžete odnést jako vzpomínku či dárek přátelům a blízkým upomínkový předmět nebo nádhernou rostlinu..

Otevírací doba Zoo Jihlava:

  • květen - září 8.00 - 18.00

  • duben a říjen 9.00 - 17.00

  • listopad - březen 9.00 - 16.00



Více informací najdete na stránkách provozovatele Zoo Jihlava:
http://www.zoojihlava.cz/


nebo v článku:
ZOO Jihlava“ na Wikipedii, jehož text byl převzat a částečně upraven pro tuto stránku. Tento článek je licencován za podmínek licence Creative Commons Uveďte autora/Zachovejte licenci 3.0.


Možná by Vás mohlo zajímat ubytování v okolí Zoologické zahrady

Využijte možnost objednání ubytování v místě vašeho výletního cíle. Přejděte k vyhledávači nebo na mapu s ubytovacími objekty, vyberte si ten, který se vám líbí a nezávazně online zarezervujte.


Vyhledat ubytování v okolí ZOO Jihlava

Návrat na obsah