IInspirace a Tipy na rodinnou zábavu
obrázek spokojené rodiny
MENU

veselé výlety, zábavná dovolená, rodinné hry a úžasné zážitky pro děti i rodiče

Přejít na obsah
Výlet do zooparku v Chomutově

Zoopark Chomutov je skvělé místo pro strávení zábavného dne s dětmi. Spousty zvířátek, prolézačky, houpačky... Do Zooparku Chomutov se můžete s rodinou vypravit kterýkoliv den v roce a není nutné se objednávat předem. Toto zoo můžete navštívit i se psem na vodítku a větší plemeno s košíkem. Vstup na kolečkových bruslích nebo s kolem je zakázán, u spodní pokladny je k dispozici stojan na kola. Vaše děti si zde užijou kromě zážitků se zvířaty i spoustu zábavy.
Podkrušnohorský zoopark Chomutov (PZOO Chomutov) zvaný také Zoo Chomutov, je zoologická zahrada nacházející se na okraji města Chomutov směrem na Jirkov. Je jednou z nejmladších českých zoo, rozlohou je však největší.
 Zoopark Chomutov


Zajímavosti ze zoologické zahrady Děčín

V chomutovském městském parku byl již v r. 1932 otevřen pavilon akvária a terária s 94 druhy ryb, obojživelníků a plazů. Vznik dnešního zooparku se však datuje až k roku 1975, kdy Walter Markel úspěšně dovedl do konce svůj návrh vybudování rozsáhlého lesoparku navazujícího na Kamencové jezero na severovýchodním okraji Chomutova. Otevřen byl v květnu, Walter Markel se stal jeho ředitelem a prvními obyvateli byla méně náročná evropská zvířata jako daněk, jelen, zubr, muflon, rys, vodní ptactvo apod. Patřil pod správu městských kin, od níž se po pěti letech oddělil. V té době se již zoopark druhově rozrostl o vlky, bobry, jeřáby či kočky divoké a slavil úspěchy jako první československá zoo, které se podařilo odchovat kormorány a pelikány

Původní Markelova koncepce zooparku se skanzenem Podkrušnohorské vesnice a přírodní rezervace byla rozšířena o projekt rekonstrukce Ahníkovského zámku, jenž musel ve stejnojmenné vesnici ustoupit těžbě uhlí. V roce 1991 odešel druhý ředitel zooparku, Jan Králíček, a od následujícího roku zoopark vedl MVDr. Přemysl Rabas. Od srpna roku 2008 je ředitelkou zooparku Bc. Iveta Rabasová. Přestože se z finančních důvodů muselo přistoupit k redukci původních plánů, bylo založeno Středisko ekologické výchovy, které pořádá ekologické výukové programy pro školy i veřejnost, a zoo získala nové druhy zvířat, mj. tuleně, orly mořské, supy bělohlavé či vzácné ibisy skalní, později přibyli např. atraktivní medvědi a rosomáci.

I díky stále narůstající návštěvnosti v novém tisíciletí se zoopark rozhodl vrátit k původní myšlence skanzenu, už v roce 2000 byla dokončena výstavba statku s expozicí zemědělských strojů. Pohyb po areálu zoo začaly umožňovat také vláčky. Lokálka Amálka jezdí uvnitř zooparku a terénní Safari Expres slouží rovněž k transportu návštěvníků do skanzenu a během nočních prohlídek.

Mezi zvířátky nechybí ani silně ohrožené druhy vedené v Červené knize IUCN a mezi návštěvníky oblíbená zvířata jako levhart sněžný, velbloud dvouhrbý či zubr evropský.


Nezapomeňte také navštívit

Součástí zooparku je skanzen Stará Ves – Centrum krušnohorského lidového umění, kde lze navštívit hrázděný statek s dobovým zařízením a výstavou starých zemědělských strojů a techniky, staroslovanskou a starogermánskou chýši, kapličku a plně funkční větrný mlýn holandského typu.

Zmíněná kaplička je kopií stavby pocházející z 19. století, jež byla zbourána v 60. letech 20. století v zaniklé obci Krupice v Doupovských horách. V centru Staré Vsi se nachází zrekonstruovaný rybník a lipová alej, která by měla v budoucnu vést k věži Ahníkovského zámku.

K areálu statku patří také konírna, kde mohou děti trávit svůj volný čas v Jezdeckém klubu Podkrušnohorského zooparku.


Zábava a zážitky nejen pro děti a mládež

Projížďka  Lokálkou Amálkou a  Safari expresem

 • projížďky nelze předem objednat projížďky zajišťujeme v hlavní návštěvnické sezóně od duba do září podle aktuálního jízdního řádu
 • během školního roku pouze o víkendech, v průběhu letních prázdnin denně

Lanové centrum

 • pro děti od 3 do 11 let

 • v hlavní návštěvnické sezóně od dubna do září

 • během školního roku pouze o víkendech, v průběhu letních prázdnin denně


Jízdy na koních a ponících


 • jízdy  jsou zajišťovány od dubna do září  vždy o víkendu od 13:00 do 15:00 hodin


Komentované krmení

 • krmení tuleňů kuželozubých, opic druhu makak magot, medvědů hnědých a představení ptáků v průchozí voliéře

 • pouze o víkendech v hlavní návštěvnické sezóně od duba do září


Tématicky zaměřené akce

 • v průběhu roku pořádá Podkrušnohorský zoopark oslavy mezinárodně uznávaných svátků s pestrým programem pro děti i dospělé a akce připomínající lidové tradice


Projížďka povozem taženým koňmi do skanzenu Stará Ves:
                  

 • projížďku nelze předem objednat

 • projížďky zajišťovány od dubna do září  vždy o víkendu od 14:00 do 17:00 hodin

 • odjezd povozu od statku domácích zvířatPřednosti Zoo Chomutov

N
ikdy zde není přeplněno jako např. v Pražské Zoo. Nádherné prostředí, velké dětské hřiště, statek, jízdárna, několik občerstvovacích stánků i restaurací, a mnoho dalšího. Přes koleje Kamencové jezero. Úžasné místo pro víkendový pobyt či pro strávení rodinné dovole.


Suvenýry a občerstvení

Návštěvníci mohou využít prostory k občerstvení, přilehlé parkoviště a prodejny se zbožím typu Fair Trade a BIO.

Otevírací doba zoo Chomutov:

5.
března - 31. května 8:30 - 18:00  
1.
cervna - 31. srpna   8.30 - 19.00
1. září     - 15. října     8.30 - 17.00
16. října  - 14. března  8.30 - 16.00


Více informací najdete na stránkách provozovatele zoo Chomutov:
www.zoopark.cz


nebo v článku:
Zoopark Chomutov“ na Wikipedii
, jehož text byl převzat a částečně upraven pro tuto stránku. Tento článek je licencován za podmínek licence Creative Commons Uveďte autora/Zachovejte licenci 3.0.

Možná by Vás mohlo zajímat ubytování v okolí Zoologické zahrady

Využijte možnost objednání ubytování v místě vašeho výletního cíle. Přejděte k vyhledávači nebo na mapu s ubytovacími objekty, vyberte si ten, který se vám líbí a nezávazně online zarezervujte.


Vyhledat ubytování v okolí ZOO Chomutov

Návrat na obsah